24 квітня Дніпродзержинський металургійний коледж буде відзначити своє 85-річчя.

У 1924 році у Кам'янському утворилася електропрофтехшкола з трьохрічним строком навчання, яка підпорядковувалась Народному Комісаріату освіти УРСР. Школа готувала кадри для Дніпровського державного металургійного заводу (згодом ім. Ф. Е. Дзержинського), робітники якого домоглися виділення коштів на відновлення підприємства. Зростаючі промислові підприємства особливо потребували кадрів спеціалістів середньої ланки.

 

 

Эмблема_метколледжа.jpg

У березні 1930 року директор електропрофтехшколи Зінчик С.Г. домігся реорганізації її в електро-механіко-металургійний технікум. В різних документах перших років роботи технікуму його називали також хіміко-металургійним технікумом (1930-1931 роки). Учні електропрофтехшколи, які до її реорганізації закінчили третій курс, були залишені як студенти четвертого курсу технікуму. Директор Зінчик Сергій Григорович оголосив набір на 1930-1931 навчальний рік у кількості 360 осіб, з яких 240 на денне, а 120 – на вечірнє навчання. У групах вечірнього навчання готували техніків з числа кваліфікованих робітників. На денне навчання запрошувались бажаючі після закінчення сьомого класу трудової школи, причому перевагу мали діти робітників і селян. З 1 червня до 1 вересня працювали короткострокові курси для підготовки до технікуму робітників, які мали світу нижчу, ніж 7 класів, але не нижчу 6-ти класів. Був затверджений набір на такі відділення: металургійне, електротехнічне, механічне. Однак електротехнічне відділення проіснувало недовго.

Питання про навчальні площі у 1930-ті роки залишалося відкритим. Всі відділення технікуму вміщалися в двоповерховій будівлі на вул. Пеліна, дуже тісні, в плачевному стані. Заняття йшли в три зміни. До кінця 1931 року контингент технікуму повинен був складати 1208 осіб, а споруда в дві зміни могла вмістити лише 500. У 1932 році Зінчик С. Г. згоди на надбудову третього поверху і добудову до технікуму нових площ. В середині 30-их років була завершена добудова приміщень, і лише через 30 років після створення технікум переселився в облаштовану будівлю на вул. Ленінградській (тепер пр.-т Аношкіна), 86.

В 30-ті роки педагогічний склад Кам'янського металургійного технікуму складав в середньому 30-35 осіб. Приблизно третина з них були штатними викладачами, дві третини – сумісники.
У ці роки промисловість отримала близько 100 тисяч інженерів та техніків. Вклад Дніпродзержинського металургійного технікуму був дуже великий, і в планах на другу п'ятирічку (1933-1937) було збільшення кількості випуску спеціалістів.

У листопаді 1936 року директором ДМТ був призначений Леонід Ілліч Брежнєв, який керував технікумом до 1939 року. В цей час не вистачало навчальних площ, інвентарю, житла для іногородніх студентів. Брежнєв Л. І. за власною ініціативою добудовує третій поверх, за що на бюро міськкому партіїї його ледь не виключили з лав КПРС (17 вересня 2010 року на фасаді будівлі коледжу була урочисто встановлена меморіальна дошка на честь Л. І. Брежнєва).

1932 – 1936 роки ознаменовані цілою групою випускників, які пізніше стали провідними спеціалістами і керівниками підприємств та інститутів. Як підтвердження цьому, Філонов І.Г. приходить на металургійний завод ім. Дзержинського, де проходить шлях від інженера до директора заводу. А також випускник Грушевий К. С., який з заводу пішов на фронт, продовжив службу після війни і став генерал-полковником, начальником політуправління Московського військового округу.

Випускники 1931-1940 років практично всі продовжували навчання в інститутах, багато з них стали вченими, керівниками підприємств і наукових інститутів.
В ці роки предмет «Методи і форми політпросвіт роботи з дорослими» Казимір Францевич Ляудіс. В минулому червоногвардієць, член партії більшовиків з 1925 року. В роки Великої Вітчизняної війни був секретарем підпільного міськкому партії у Дніпродзержинську. Згодом був секретарем ЦККП Литви, міністром сільського господарства Литовської СРР, Герой Соціалістичної Праці, Почесний громадянин м. Дніпродзержинська. На пенсію вийшов у званні генерал-майора.

Колектив технікуму у довоєнний час заклав фундамент кузні кадрів для Дніпродзержинська і України. Мирне життя нашого навчального закладу, як і всієї країни, перервала Велика Вітчизняна війна. В перші дні війни багато студентів і викладачів пішли на фронт, а після окупації нашого міста технікум припинив свою роботу. З архівних матеріалах і спогадах учасників війни, ми бачимо, як вони захищали Батьківщину.

До вересня 1941 року майже весь колектив технікуму пішов воювати. Це викладачі Ляудіс К.Ф., Куценко А.Д.(близький друг Л.І.Брежнева, який служив з ним у 18-ій армії), Туржанский Б.Т., Грушевой К.С. і сотні інших викладачів і студентів, які разом з багатонаціональним народом СРСР вистояли і відвоювали велику перемогу. Багато не повернулися з поля битви. Більше 20 мільйонів радянських громадян віддали свої життя, щоб люди могли насолоджуватись мирним життям.

260 студентів і викладачів, не повернулися з війни, серед них Козін Леонід Володимирович, який добровольцем пішов на фронт і загинув у боях на Курській дузі, Штефан Антон Олексійович – воював у Заполяр'ї, загинув у 1945 році, має 13 бойових нагород.

За 26 місяців окупації міста гітлерівці нанесли жорстокі рани нашому Дніпродзержинську. В руїнах стояли заводи, лише на ДГЗ було зруйновано 10 основних цехів. За цей період на заводі ім. Дзержинського не було виплавлено жодної тони сталі. Наші підпільники, серед яких і студенти металургійного технікуму - Таня Андрієнко, Михайло Шипулін, Анатолій Грушевський, на чолі з К. Ф. Ляудісом, робили все, щоб не працював завод. За донесенням зрадника гестапівці багатьох розстріляли, багатьох заслали в концтабори. Серед останніх була наша випускниця Таня Андрієнко. Вона загинула в концтаборі, посмертно нагороджена медаллю «За відвагу». В застінках гестапо загинув Анатолій Грушевський.

25 жовтня 1945 року Дніпродзержинськ був звільнений від німецько-фашистських загарбників. Місто почало повертатися до життя. Є постанова міської ради за підписом Смірнова С. С., яка вийшла 27.09.1943 р., в які сказано про те, що в зв'язку зі звільненням міста, необхідно поновити роботу двох лікарень, трьох шкіл, магазинів і металургійного технікуму.

Нам добре відомо, як відновлювався металургійний завод, ТЕЦ, азотно-туковий та ін. підприємства міста. Водночас, особлива увага приділялася освіті дітей. Вже в грудні 1943 року технікум відкрив свої аудиторії для студентства. Довелося починати все з початку, але ентузіазм молодих і радість від звільнення рідного міста зробили свою справу.

У 1943 – 1944 рр. були впроваджені 5 спеціальностей: доменна, сталеплавильна, прокатна, коксохімічна, хіміко-аналітична. Споруди були зруйновані, не було меблів, в роки окупації в будівлі знаходилось гестапо. Звернулись з проханням до всіх вступників, принести хто що може – столи, тумбочки, дошки... за чотири дні, тобто 19 листопада 1943 року всі аудиторії були укомплектовані меблями, і заняття проводилися в повному обсязі. В цей час відновив роботу й інститут. Директором і інституту і технікуму був Семич Віктор Артемович. Були створені партійна і комсомольська організації. Першим повоєнним секретарем парторганізації був Михайлов К.А., а комсомольським вожаком – Климанов С.

У травні 1944 року міська газета «Дзержинець» писала, що 36 студентів технікуму підписались на участь у третьому державному займі від трьох до семимісячної стипендії, а вона на той час складала від 155 до 175 рублів. До 9 травня 1945 року залишався ще рік. У визволених районах країни йшло відновлення народного господарства, а Радянська армія звільняла Західну Європу. На Бранденбурзьких воротах 8 травня 1945 року свій переможний запис залишив випускник і комсорг металургійного технікуму Семенча І. Ф.

24 червня 1945 року на Красній площі в Москві відбувся парад Перемоги. На чолі колони 4-го Українського фронту йшов генерал-майор Л. І. Брежнєв, колишній директор Дніпродзержинського металургійного коледжу.
Повоєнний період життя металургійного технікуму характеризується поверненням студентів і викладачів до навчальної діяльності, розвитку навчально-матеріальної бази, участі студентства у громадському житті міста. Перший повоєнний випуск, який відбувся у 1946 році, ознаменований цілим рядом випускників, які згодом стали крупними вченими і керівниками металургійних підприємств і інститутів. Це Січевой О. П., який вступив до технікуму у 1943 році на спеціальність «Прокатне виробництво», закінчив у1948 році з відзнакою. У 1954 р. закінчив наш інститут і у 1967 р. захистив кандидатську дисертацію. В 1978 р. став Лауреатом Державної премії в галузі науки и техніки за створення першого в світовій практиці прокатного агрегату «250» і комплексної технології для масового виробництва новий осей залізничного транспорту.

Січевой А. П. пройшов шлях від інженера до генерального директора комбінату. Лебедєв В.І. вступив у технікум у 1945 році, потім закінчив інститут, працюючи одночасно на металургійному заводі. За 28 років роботи з поданих ним 1048 раціоналізаторських пропозицій було прийнято і впроваджено в практику 736. Економічний ефект склав 330 тис. 495 рублів. Йому присвоєно звання «Заслужений раціоналізатор УРСР». Можна видати не один том про діяльність випускників того часу: Литвинова А.Г., Руденка С.Ф., Шиша Ю.І. та інших, які зробили величезний внесок у розвиток металургійної галузі.
50 –ті роки металургійного технікуму характеризуються не лише навчанням, а й участю студентів у роботі заводу, наданню практичної допомоги сільському господарству. Наші студенти були закріплені за колгоспом «Червоний степ» Лихівського району. Газета «Червоний лан» в той час писала, як студенти і викладачі збирали урожай і відновлювали ставки для рибного господарства в колгоспі «Жовтнева революція» Криничанського району. Там студенти працювали і виступали з концертами художньої самодіяльності.

В середині 50-их років відкрилась навчальна майстерні, де виготовлялись запасні частини для сільськогосподарських машин (зі звітів видно, що в майстернях виготовлено більше 30 тисяч штук деталей).

В травні 1949 року технікум зайняв перше місце серед технікум Міністерства металургійної промисловості. У 1959 році відзначався 20–річний ювілей технікуму. Напередодні була проведена конференція молодих спеціалістів-техніків, які працюють на підприємствах країни. За цей період було підготовлено близько 2 000 техніків-металургів, а в цілому, починаючи з 1925 року – більше 6 000 робітників і техніків.

Справдилася мрія студентів і педагогів технікуму 30-50 р.р. про новий навчальний корпус. У 1957 р. на площадці, що вже існувала, розпочалось будівництво під керівництвом Скотнікова Володимира Федоровича, директора (1955-1972р.р.), який в свій час багато зробив для розвитку технікуму. За роки роботи розширена і зміцнена матеріальна база. Має медалі «За доблесний труд», грамоти.

У 1960 році технікум переїхав у новий навчальний корпус на вул. Ленінградській (сьогодні – пр-т Аношкіна). Поряд збудовано гуртожиток, лабораторний корпус з майстернями.
60-ті роки були насичені облаштуванням нового комплексу. Паралельно йшла навчальна і викладацька робота. Студенти приймали участь в республіканських виставках, де отримували срібні й бронзові медалі ВДНГ України,а також у різних змаганнях і конкурсах.

Один з найвідоміших випускників – Анатолій Павлович Огурцов – кандидат технічних наук, професор, 15 років був ректором університету. Після закінчення технікуму активно приймав участь у суспільному житті, захоплювався спортом. Має 120 друкованих наукових робіт, 15 винаходів.

Багато випускників стали вченими, партійними і господарськими діячами:

Шиш Юрій Іванович – випуск 1953 р., сталевар, доктор наук. Більше 30-ти років працював на кафедрі сталі нашого університету.
Гладкий Сергій Федорович – старший горновий доменного цеху. Про навчання в технікумі він пише: «Ми навчалися, працювали і встигали добре відпочивати. Вчитися було цікаво». У 1966 році йому було присвоєно звання Героя Соціалістичної праці. Пропрацював на Дзержинці майже 40 років.

Стороженко Анатолій Сергійович – 1956 р., сталевар, Герой Соціалістичної праці. Не менш почесна робота випускників, що стояли біля агрегатів, домен і мартенів. Де б не працювали випускники, головне – бути корисним людям. В ті роки на всю країну гриміла бригада комуністичної праці доменного цеху (бригадир Лигун П.П.), яка першою в Україні отримала це звання в листопаді 1958 року. Лигун П.П. був депутатом Верховної Ради СРСР, членом ЦК ВЛКСМ України.

Стороженко В.І. – ударник комуністичної праці,депутат міської ради, ветеран праці.

Сахаров Євген Сергійович, випускник 1934 року. Після війни працював заступником голови міськвиконкому. Був заступником міністра фінансів УРСР. У 1949 році присвоєно звання Державного радника фінансової служби. Нагороджений орденом «Знак пошани», «Трудового Червоного Прапора».

Сокол Володимир Харитонович – старший оператор новопрокатного цеху заводу ім. Дзержинського. В минулому лейтенант, присвятив своє життя прокатній справі. Депутат Верховної Ради СРСР 10-ти скликань. У 1979 році був членом делегації в Німеччину. На честь 30-річчя НДР були проведені плавки і вахти Дружби.

Іванін Михайло Григорович – 1956 р., старший оператор новопрокатного цеху, Герой Соціалістичної праці.

Депутатами Верховної Ради обиралися Н. Коваленко, А. Коропенко, В. Анісімов, В. Пільтяй.

Семидесяті роки ознаменувались нагородженням технікуму перехідним Червоним Прапором ЦК ВЛКСМ, а 30 квітня 1980 року зростання авторитету й значимості привів до нагородження Орденом Трудового Червоного Прапора ВККПУ. В постанові КПУ від 04.01.1967 р. було сказано: «Заснувати як символ трудової доблесті пам'ятні знамена на честь 50-річчя Великої Жовтневої Соціалістичної Революції». Прапор вручено на вічне зберігання.

Накопичений досвід роботи попередніх колег - викладачів і співробітників сприяв подальшому вдосконаленню навчально-виховного процесу, матеріально-технічної бази тощо.
На зміну прийшли молоді, талановиті педагогічні кадри, які з покоління в покоління примножують славу колективу. Про всіх написати в короткому нарисі неможливо, ось деякі, найвидатніші:заслужені вчителі України: Баращук Є.З. , Войтюк А.Я. , Шестакова Ф.Р. Педагоги найвищого класу - Шипунова З.І., Ванда С.Т., Омельченко Н.І., Шашкова Е.В., Сириця Т.Н., Горбенко Л.П., Александрова О.А., Анісімов Ю.Л., Терепа Г.Б., Ялова Л.І. і т.д. Перелічити всіх просто неможливо.

Середина 80-х років була пов'язана з пошуком нових форм і методів навчально-виховного процесу. Для цього було організовано поїздку до навчальних закладів західних країн. Вивчений досвід роботи в освітніх закладах був використаний при створенні навчального закладу нового типу. Паралельно велося проектування нового комплексу в лівобережній частині міста кошторисною вартістю 10 млн. рублів. Проект був розроблений і можна було приступати до його реалізації, але розпад Радянського Союзу призупинив цю роботу.

Наприкінці 80-х років адміністрація домоглася створення на базі металургійного технікуму навчального закладу нового рівня - коледжу. Але, на жаль, після розпаду Радянського Союзу, всі документи про створення коледжу виявилися недійсними. І тільки після тривалої дискусії в провладних кабінетах Міністерства освіти України директор Лясота С.М. зміг переконати чиновників від освіти про переваги трьохступеневої підготовки спеціалістів і захистити статус коледжу.

Таким чином, в 1991 році навчальний заклад проходить своє третє перетворення ( з 1925 р. - електропрофтехшкола, з 1930 р. - технікум, 1991р.- Дніпродзержинський металургійний коледж).
Перші п'ять років були серйозним випробуванням для колективу. Пройшовши всі три ступені підготовки, стало ясно, що рішення вірне.

Наш навчальний заклад пережив всі випробування і став сильнішим. Підтвердженням цього є випускники коледжу, які успішно працюють на керівних посадах меткомбінату і викладають в ВНЗ країни.

В 1997 році, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України до Дніпродзержинського металургійного коледжу був приєднаний політехнічний технікум. Це приєднання додало багато нових турбот. Перед колективами обох навчальних закладів постали питання про об'єднання двох різних колективів, різних систем навчання. Через тринадцять років можна сказати, що це зроблено якісно.
Металургійний коледж досяг реальних успіхів в галузі спорту, культури і технічної творчості. Наші студенти та викладачі беруть найактивнішу участь у громадському житті не тільки коледжу, але й міста та області. З гордістю можна сказати старшому поколінню, що їх досягнення тримаються на висоті. Починаючи з 1998 року спортсмени коледжу займають призові місця у міських та обласних змаганнях завдяки таким викладачам, як Стефанюк Є.Й., Коцюба М.В., Якименко І.І., Гричук П.В. та ін.

Учасники художньої самодіяльності протягом останніх 15 років є переможцями оглядів - конкурсів області та міста . Команди КВК - учасники міських, обласних та республіканських конкурсів та змагань, де посідають перші місця.

Кращі студенти беруть участь у міських та обласних олімпіадах з різних напрямків науки і техніки, де також займають призові місця.

Для якісного навчання та розвитку в розпорядженні коледжу три навчальних корпуси, навчальні майстерні, гуртожиток, дві їдальні на 500 місць, актовий та спортивний зали, тренажерний і тенісний зали, стрілецький тир, дві бібліотеки з книжковим фондом 154 тис. екз. технічної, навчальної та художньої літератури, комп'ютерний і мультимедійний центри.

В навчально-виховному процесі приймають участь більше ста викладачів, з яких три «Заслужені вчителі України», більше 40 мають вищу категорію, 5 - відмінники освіти України. У коледжі щорічно навчаються 1020 - 1050 студентів за денною формою навчання. Всі студенти отримують освіту тільки за рахунок державного бюджету. Щороку коледж випускає 200-300 молодих фахівців, які розподіляються на підприємства міста та області.

 

Джерело: http://koledg.in.ua