На засіданні історико-краєзнавчого клубу "Дніпродзержинськ-Кам`янське" історик, викладач професійного ліцею Сергій Якович Семенча зробив сенсаційну доповідь "Дніпродзержинський аналог Фестського диска".
Про сенсаційну знахідку було повідомлено в лютому 2009 року під час третього засідання новоствореної організації. Про це я писав в міській газеті "Событие". Нагадаю ще раз.
"Два роки тому через треті руки до С.Я.Семенчі потрапив медальйон (діаметром 3,3 см та завтовшки 2 мм), копія Фестського диска. Дуже дивовижний сплав, з якого виконаний артефакт, складається з 87% цинку, 7% міді, решта – домішка. Зрозуміло, що така цінна річ не афішувалась, та й зараз господар тримає як знахідку, так і себе, інкогніто. Яким чином потрапив цей артефакт на територію Дніпродзержинська, хто і коли його виготовив достеменно невідомо. Як версії, можна припустити, що медальйон був або втрачений господарем на "шляху з варягів до греків" (а наше місто знаходиться на цьому шляху), або його виготовили в нашій місцевості. Тоді постає питання, а чим є Фестський диск, чию копію відлили у медальйоні? А те, що його відлили, підказує спосіб виготовлення та залишок вушка, за яке він кріпився на ланцюжку чи нитці. Існують припущення, що на диску написані імена правителів Криту із зазначенням міст, що перебували у їхньому володінні або сакральний текст. Поряд із основною, лінгвістичною гіпотезою про сенс знаків на поверхні Фестського диска, є й альтернативні, нелінгвістичні. Найбільш обґрунтованими на сьогоднішній день є гіпотези про його календарний, картографічний, навігаційний характер.
Ясно одне, що доки не зроблено науковий аналіз цієї речі, достовірно нічого не можна стверджувати про знахідку. Якщо буде доведено, що медальйон, знайдений на території Дніпродзержинська старший за знахідку Фестського диска, це буде справжньою світовою сенсацією.
ДОВІДКА
Фестський диск — унікальна пам'ятка писемності, ймовірно, мінойської культури епохи середньої чи пізньої бронзи. Артефакт є диском з теракоти, виготовленим без допомоги гончарного кола. Його діаметр коливається в межах не більше 158—165 мм, товщина становить 16—21 мм. На обох сторонах нанесені борозни у вигляді спіралі, що розгортається з центру і містить 4-5 витків. Обидві сторони покриті малюнками-ієрогліфами, які розташовані всередині смуги спіралі, розділяючись поперечними лініями групи (поля). Диск був знайдений італійським археологом Луїджі Перньє 3 липня 1908 під час розкопок древнього міста Фест. Нині Фестський диск виставлено в Археологічному музеї Іракліону (о. Крит, Греція)".
P.S. Минуло вже тринадцять років, але таємниця так і залишилася не відкритою. Давно пішовши в інші світи, власник артефакту забрав з собою не тільки відповідь, а і місце знаходження медальйону. А можливо хтось знає більше про це?
На фото: С.Я.Семенча з фотографіями обох сторін медальйону.
Віктор Куленко